تحقیق درباره کودکان شاد و تندرست (روانشناسی و روانپزشکی)

دسته بندی روانشناسی و روانپزشکی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 3
حجم فایل 7 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

باسمه تعالی
موضوع: كودكان شاد و تندرست
«اكرموا اولادكم و احسنوا آدابهم» «كودكان خود را گرامی بدارید و با آداب و روش پسندیده با آنها معاشرت كنید» رسول الله(ص)
اهمیت كودك و نوجوان و نقشی كه آنها در اداره امور كشور خواهند داشت بر هیچ فردی پوشیده نیست. همه مسئولان و دست‌اندركاران سعی دارند كه نسل جدید به نحوی شایسته رشد یابد، آموزش ببیند و نهایتاً وظایف خطیر كشورداری را از پدران و مادران خود تحویل بگیرد این امر مستلزم مراقبت و تربیت دقیق این جگر گوشه‌ها از قبل از تولد تا خاتمه تحصیلات است.
سخنی با والدین و مربیان
یكی از اركان پیشرفت و توسعه اجتماعی و اقتصادی هر كشور، داشتن نیروی سالم و كارآمد است. آموزش و پرورش نیروهای انسانی و بویژه كودكان، نوجوانان و جوانان در هر كشور از اولویت و اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا كودكان مهمترین موضوع تفكر، تلاش و مفهوم واقعی امید به آینده به شمار می‌روند.
حفظ سلامت كودكان، نوجوانان و جوانان، حفظ سلامت كسانی است كه در مرحله رشد و تكامل قرار دارند و از آنجا كه معمولاً رشد بدنی یك كودك طبیعی با تكامل عقلانی و رفتاری او هماهنگی دارد، ضرورت پرداختن به مسائل جسمانی و دقت در حفظ سلامت آنان بیش از پیش نمایان می‌شود. بدیهی است عواملی مانند بیماری، سوء تغذیه و ناهنجاریهای ژنتیك، سلامت را به خطرمی اندازد.
در خانه، رشد و سلامت كودكان، به شرایط دوران كودكی و نفوذ تربیتی والدین بستگی دارد. پس از آن كه كودك به دبستان رفت، مربیان و مسئولان آموزشگاهها، مسئولیت حفظ تندرستی او را به عهده خواهند گرفت. اما این مهم، بدون همكاری والدین انجام‌پذیر نخواهد بود. والدین و مربیان باید با آشنائی كامل از مراحل رشد و تكامل كودكان و شناخت عوامل بیماریزا و تهدید كننده ی تندرستی، حالات طبیعی و غیرطبیعی را در كودكان و نوجوانان تمیز دهند و در حفظ و بهبود سلامت جسمی و روانی آنان كوشا باشند.
سخنی با دانش‌آموزان
ممكن است ارزش سلامت و تندرستی برای شما كه جوان و تندرست هستید و زندگی پرتحرك و بانشاط دارید، زیاد روشن و قابل درك نباشد اما اگر فرد سالمندی را ببینید كه پس از بالا رفتن از چند پله، به تنگی نفس دچار می‌شود یا جوانی را مشاهده كنید كه بر اثر دردهای شدید استخوانی قادر به حركت نیست و یا متوجه كودكی بشوید كه درد دندان، شیرینی شكلات را در دهان او تلخ می‌كند متوجه نعمتی به نام سلامت خواهید شد و كوشش خواهید كرد تا از علتی كه زندگی را بر شما تلخ خواهد نمود دوری كنید.
چشم، گوش، زبان، دندان و … نعمتهائی هستند كه پروردگار، آنها را به رسم امانت در اختیار ما قرار داده است. تا ضمن بهره‌گیری كامل از آنها، در رضای او و خدمت به خلق بكوشیم. شرط امانت‌داری این است كه با رعایت نكات بهداشتی، از زندگی خود لذت ببریم تا هم شاداب و سرحال بمانیم و هم نعمتهای خداوند را پاس داریم.
سلامت مانند یك جام بلورین، بسیار شكننده است و حفظ آن به مراقبت و دقت بسیار نیاز دارد. به علاوه اگر برای حفظ آن كوشش كافی نكنیم مدت زیادی دوام نخواهد آورد.
كودك شاد و تندرست كدام است؟
والدینی كه از كودكان خود مراقبت می‌كنند:

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *