نتاثیر رسانه های گروهی بر بهداشت روانی (جزوه)

دسته بندی جزوه
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 8
حجم فایل 18 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

تاثیر رسانه های گروهی بر بهداشت روانی

 

از بین رسانههای جمعی و فنآوریهای جدید , تلویزیون و رایانه بیشترین نفوذ را بر ذهن تأثیرپذیر كودكان و نوجوانان داشته و برای خانوادهها و جامعه ایجاد مسائلی كرده است كه شایستهٔ توجّه و عنایت خاصّ متفكّران و متخصّصان علوم انسانی است.

بر اساس آماری كه در ایالات متحده داده شده , تلویزیون در ۹۹% خانوادههای آمریكایی نفوذ كرده است و كودكان و نوجوانان وقت بیشتری صرف دیدن تلویزیون میكنند تا رفتن به مدرسه , آنها قبل از رسیدن به سنّ ۱۸ سالگی حدود دویستهزار عمل خشونتبار و ۱۴۰۰۰مورد پیام جنسی را دیده و شنیدهاند .

تأثیر مثبت و منفی تلویزیون :

تلویزیون به عنوان یكی از قویترین و تأثیرگذارترین عناصر زمان , در شكلگیری رفتاری ,عقاید , عواطف و روابط فردی و اجتماعی ما نقش عمدهای بازی میكند , از جنبهٔ مثبت آن , تلویزیون به مثابهٔ یك دانشگاه عظیم كه هم تأثیر كوتاهمدّت دارد و هم درازمدّت عمل میكند . از طریق تلویزیون میتوان جامعهای را هدایت كرد , آموزشهای صحیح و لازم به كودكان و نوجوانان داد , سرگرمی و اشتغال ذهنی جذّاب و لذّتبخش برای آنان ایجاد كرد , سطح دانش و بینش آنها را نسبت به هویّت و شخصیّت خود افزایش داد از جنبهٔ منفی , تلویزیون میتواند بسیار بدآموز ومخرّب باشد . تحقیقات بسیاری كه از دههٔ ۱۹۵۰در جهان و بویژه درآمریكا شده است نشان میدهد كه تلویزیون به مقدار زیاد الگوهای اجتماعی و فردی به افراد یك جامعه میآموزد و اگر این الگوها مغایر با معیارهای سلامتی یا عقیدتی یا رفتار یك جامعه باشند , نه تنها در كوتاهمدّت شكلدهندهٔ شخصیّت و رفتار افراد و بویژه كودكان و نوجوانان هستند , بلكه در دراز مدّت نیز تأثیر گذارند.

تلویزیون و خشونت :

یكی از جنبههای منفی تلویزیون كه شاید جهانشمولترین آنها باشد و در بسیاری از كشورهای جهان پژوهشهایی دربارهٔ آن انجام شده , تأثیر خشونتهای تلویزیونی بر افكار , عقاید , احساسات و رفتار مردم و بویژه كودكان و نوجوانان است . 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *